U.K.I.

Avukatsınız, hoşunuza gitti bir Mac aldınız sonra farkettiniz ki dünyanızda UYAP da var. Aradınız, sordunuz Uyap Doküman Editörü Mac sistemlerinde çalışmaz dediler, moralinizi bozdular. Bozmayın.

İlk tercihiniz mac için yazılmış orijinal kurulum olmalı.

http://www.uyap.gov.tr/destek/uyapmac.zip

Alternatif olarak benim oluşturduğum:

4.1.2

Applications klasörüne atınız. Java gerektirir.

Java Mac

Yeni dosya açmak için UKI Yeni.app, Mevcutları açmak için UKI.app kullanılabilir.
udf dosyasına sağ tıklayıp “Get Info”yu seçerseniz, UKI.app’i seçip tüm udf’leri ilişkilendirebilirsiniz.

Screen Shot 2015-12-04 at 01.20.37

Not 1:

E-imza ile ilgili sıkıntı yaşıyorsanız ya da Avukat-UYAP Portal girişi çalışmıyorsa sorununuz El Capitan ve sonrasında gelen  güvenlik mekanizması olabilir.

Devre dışı bırakmak için:
1. Mac’inizi baştan başlatın. Dinggg sesi geldikten sonra command-R tuşlarına birlikte basılı tutun. Kurtarma (recovery) modda açılacaktır.
2. Açıldığında İzlenceler/Utilities menüsünden Terminal’i çalıştırın
3. csrutil disable komutunu girin
4. Baştan başlatın. Artık Sistem klasörlerine Root kullanıcısı erişebilecektir.
(5). Eski haline gelsin istiyorsanız 1-2 adımlarını uygulayın 3. aşamada komut csrutil enable olacak.
(6). Baştan başlatın.

Portal’e girmek için Java’ya sisteme tam yetkili erişim sağlamanız gerekiyor. Güvenlik problemi yaratabilir. Java’ya sistem tercihlerinden sadece portal web sitesi için izin ver diyebilirsiniz. Bu tek başına yetmez, yapacaklarınız kullandığınız java versiyonuna göre değişir. Temel mantık /Library/Internet Plugins klasöründe yer alan Java bundle dosyası içini açıp, java_policy dosyasını bulup editlemek.

java.policy dosyası java plugin bundle içerisinde Home/lib/security/ altındadır. Tam yetki vermek için aşağıdaki kodu yazıp kaydedin. Keza windows kullanıcıları da aynı dosyayı profil klasörlerinde bulunduruyor.

grant {
permission java.security.AllPermission;
};

Aşama aşama yetki vermeyi deneyip, javanın loglarını incelediğimde sistem saat ve tarihi, klavye seçenekleri dahil birçok sistem yetkisine ihtiyaç duyduğunu gördüm. Aslında yaptığı şey ev klasörünüzde bir klasör oluşturup jar dosyalarını kopyalamak. Ev klasörüne erişebilmek için tüm yetkileri vermek biraz fazla olabilir. Ama kodu ben yazmadım, o yüzden detayını bilmiyorum.

Bunu da becerdiyseniz http://kamusm.gov.tr/islemler/surucu_yukleme_servisi/ adresinden e-imzanız ve okuyucunuzla ilgili dosyaları indirin. Mesela ben AKIS kullanıyorum. Şu bağlantıdan indirebilirsiniz: AKIS MAC

AKIS kurulum dosyasını zip içerisinden çıkartınca app uzantılı dosyaya sağ tıklayıp “paket içeriğini göster”e tıklayın.

Screen shot 2016-01-09 at 3.03.13 PM0.dat isimli dosyayı unzip ederseniz (keka ya da terminalden unzip 0.dat komutu ile) içerisinden gizli bir klasör (başında . olan klasörler mac’de gizleniyor) olan .i4j_external_70/lib altında 3 tane dosya var: “libakisp11.dylib, libasn1ber.dylib, libasn1rt.dylib”. Eğer bunları /System/Library/Java/Extensions klasörüne kopyalarsanız e-imza ile portale girmek ve dosyaları imzalamak mümkün. Bunu yapmak için de root yetkisine sahip olmanız lazım elbette. Terminalden yapcaksanız sudo cp *.dylib /System/Library/Java/Extensions yazmalısınız.

Her java kurulumundan sonra .java.profile dosyanızı tekrar editlemelisiniz.

Portal kullandığınız JRE sürümüne göre geçici java dosyaları klasörüne yeni bir klasör açarak uygun portal dosyalarını indiriyor. Yani 6, 7 ve 8 için portal dosyaları ayrı klasörlerde.

Genel olarak güncellemelerde ve değişiklerde neden çalışmıyor moduna girmeden önce browser geçici dosyalarını (cache), java geçici dosyalarını temizlemenizi öneririm.

http://depo.kamusm.gov.tr/nes/KOKSHS.V5.crt adresinde KAMUSM Kök sertifikası var.

Sorumluluk Reddi/Disclaimer:

UKI aslında uyap doküman editör programının içerisinde bulunan jar dosyalarını çalıştırmak için hazırlanmış bir pseudo-program. Yani programın kodlarını ben yazmadım, ben mac os içinde çalışmasını sağlayan kodu ekledim. Doküman editörünün tüm hakları kodun esas sahibine, benim yazdıklarımı kullanarak başınıza iş açarsanız sorumluluk size, işinize yararsa mutluluk bana aittir. Esen kalın.

Görüntülenme: 9336