U.K.I.

Avukatsınız, hoşunuza gitti bir Mac aldınız sonra farkettiniz ki dünyanızda UYAP da var. Aradınız, sordunuz Uyap Doküman Editörü Mac sistemlerinde çalışmaz dediler, moralinizi bozdular. Bozmayın.

4.1.2

Applications klasörüne atınız. Java gerektirir.

Java Mac

Yeni dosya açmak için UKI Yeni.app, Mevcutları açmak için UKI.app kullanılabilir.
udf dosyasına sağ tıklayıp “Get Info”yu seçerseniz, UKI.app’i seçip tüm udf’leri ilişkilendirebilirsiniz.

Screen Shot 2015-12-04 at 01.20.37

Not 1:

E-imza ile ilgili sıkıntı yaşıyorsanız ya da Avukat-UYAP Portal girişi çalışmıyorsa sorununuz El Capitan’ın yeni güvenlik seçeneği olabilir.

Devre dışı bırakmak için:
1. Mac’inizi baştan başlatın. Dinggg sesi geldikten sonra command-R tuşlarına birlikte basılı tutun. Kurtarma (recovery) modda açılacaktır.
2. Açıldığında İzlenceler/Utilities menüsünden Terminal’i çalıştırın
3. csrutil disable komutunu girin
4. Baştan başlatın. Artık Sistem klasörlerine Root kullanıcısı erişebilecektir.
5. Eski haline gelsin istiyorsanız 1-2 adımlarını uygulayın 3. aşamada komut csrutil enable olacak.
4. Baştan başlatın.

Portal’e girmek için Java’ya sisteme tam yetkili erişim sağlamanız gerekiyor. Güvenlik problemi yaratacağı aşikar. Java’ya sistem tercihlerinden sadece portal web sitesi için izin ver diyebilirsiniz. Bu tek başına yetmez, yapacaklarınız kullandığınız java versiyonuna göre değişir. Temel mantık /Library/Internet Plugins klasöründe yer alan Java bundle dosyası içini açıp, java_policy dosyasını bulup editlemek.

java.policy dosyası java plugin bundle içerisinde Home/lib/security/ altındadır. Tam yetki vermek için aşağıdaki kodu yazıp kaydedin. Keza windows kullanıcıları da aynı dosyayı profil klasörlerinde bulunduruyor.

grant {
permission java.security.AllPermission;
};

Aşama aşama yetki vermeyi deneyip, javanın loglarını incelediğimde sistem saat ve tarihi dahil birçok sistem yetkisine ihtiyaç duyduğunu gördüm. Tabi neden bu kadar çok yetki istiyor bilmiyorum. Aslında yaptığı şey ev klasörünüzde bir klasör oluşturup jar dosyalarını kopyalamak. Ev klasörüne erişebilmek için tüm yetkileri vermek biraz fazla olabilir. Ama kodu ben yazmadım, o yüzden detayını bilmiyorum.

Bunu da becerdiyseniz http://kamusm.gov.tr/islemler/surucu_yukleme_servisi/ adresinden e-imzanız ve okuyucunuzla ilgili dosyaları indirin. Mesela ben AKIS kullanıyorum. Şu bağlantıdan indirebilirsiniz: AKIS MAC

Bunu ve e-imza okuyucunuzun sürücüsünü kurunca herşey yolunda mı? Bazen. AKIS kurulum dosyasını zip içerisinden çıkartınca app uzantılı dosyaya sağ tıklayıp paket içeriğini göstere tıklayın.

Screen shot 2016-01-09 at 3.03.13 PM

En büyük dosya boyutu olan 0.dat ilginizi çekmeli. Bu dosyayı unzip ederseniz (keka ya da terminalden unzip 0.dat komutu ile) içerisinden bisürü şey çıkacak. Bizi ilgilendirenler gizli bir klasör (başında . olan klasörler mac’de gizleniyor) olan .i4j_external_70/lib klasörü. Bunun altında 3 tane dosya var: libakisp11.dylib, libasn1ber.dylib, libasn1rt.dylib. Eğer bunları /System/Library/Java/Extensions klasörüne kopyalarsanız ve şimdiye kadar sıkılmadıysanız e-imza ile portale girmek ve dosyaları imzalamak mümkün. Bunu yapmak için de root yetkisine sahip olmanız lazım elbette. Terminalden yapcaksanız sudo cp *.dylib /System/Library/Java/Extensions yazmalısınız.

Bunları keşfetmek oldukça zaman alıcı oldu. UYAP kullanan, Mac kullanan, unix bilen ve az çok programlama ile uğraşan biri olmama rağmen. Belki Bilgi İşlem Dairesi daha kolay bir kurulum hazırlayabilir.

Java sürümünün ne olacağı portal ve doküman editöründe en büyük sıkıntılardan biri. Keşke biri yazsa da biz de net olarak öğrenebilsek. Tecrübelerime göre JRE 6 sorunsuz çalışıyor. Ama Mac için JRE 6 problemli. Kursanız dahi kırk takla atmanız lazım browserda çalıştırmanız için. Yani UKI çalışır ama portal çalışmayabilir (El capitan özellikle). JRE 7 yine UKI’yi çalıştırıyor ama portal açıldığında Java “Dil” hatası veriyor. Oracle dokümanlarına baktığınızda bu sorunun sadece portal ile ilgli olmadığını, başkalarının da Türkçe programlarda bunu yaşadığını görebilirsiniz. Windows için sorunsuz çalışan JRE versiyon update 37 32 bit bana sorarsanız.

Bu arada işletim sisteminiz Windows ve 64 bit ise 64 bit java her sorunu çözmeyebilir. Kullandığnız browser 32 bit ise (ki çoğu hala öyle) 32 bit JRE kurun derim. Ben browser olarak firefox tercih ediyorum.

Gelelim JRE 8’e. El capitan’ı güncelledikten sonra (şimdilik 2 kez güncelleme çıktı) JRE8 update 66 ve Firefox 40 ile portal sorunsuz açılıyor. Tabii ki her java kurulumundan sonra .java.profile dosyanızı tekrar editlemelisiniz.

Portal kullandığınız JRE sürümüne göre geçici java dosyaları klasörüne yeni bir klasör açarak uygun portal dosyalarını indiriyor. Yani 6, 7 ve 8 için portal dosyaları ayrı klasörlerde.

Genel olarak güncellemelerde ve değişiklerde neden çalışmıyor moduna girmeden önce browser geçici dosyalarını (cache), java geçici dosyalarını temizlemenizi öneririm.

Not 2:

http://depo.kamusm.gov.tr/nes/KOKSHS.V5.crt adresinde KAMUSM Kök sertifikası var.

Önemli Not:

UKI aslında uyap doküman editör programının içerisinde bulunan jar dosyalarını çalıştırmak için hazırlanmış bir wrapper. Dolayısıyla programın kodlarını ben yazmadım, ben mac os içinde çalışmasını sağlayan kodu yazdım. Doküman editörünün tüm hakları kodun esas sahibine aittir. Ha benim yazdıklarımı kullanarak başınıza iş açarsanız sorumluluk da size aittir. İşinize yararsa ne mutlu bana. Esen kalın.

Görüntülenme: 9013